Jak zdrowy jest elektroniczny papieros?

2016.12.19

Wraz z pojawieniem się elektronicznych papierosów nie przestają mówić o ich wpływie na ludzki organizm. Niestety, wokół tego tematu więcej mitów niż faktów. Nadszedł czas, aby przechylić szalę na korzyść faktów - porozmawiajmy o elektronicznym papierosie i zdrowiu.

Wśród tych, którzy przerzedły na vaping, dużo byłych palaczy. Oni błędnie uważają, że po rzuceniu palenia i przejściu na elektroniczne papierosy ich stan zdrowia znacznie poprawi się. Ciało przez lata przyzwyczajało się do substancji toksycznych zawartych w papierosach i dostosowywał narządy wewnętrzne do funkcjonowania w tym trybie. Teraz bez palenia, palącego się papieru i zapachu tytoniu organizm zaczyna wracać do siebie i uwalniać się od nagromadzonego brudu. Organizm uruchamia proces detoksykacji: kaszel, biegunka, nudności, zawroty głowy, senność.

Naruszenie stanu zdrowia w związku z zaprzestaniem palenia na rzecz para zbiega się z początkiem korzystania z e-papierosów, tym samym za pogorszenie stanu zdrowia wskazują jako winnego elektroniczny papieros, zupełnie niesprawiedliwe. W poszczególnych problemach zdrowotnych spowodowanych zaszufladkowaniem wizyt u lekarza, też zaczynają obwiniać elektroniczne papierosy. Stąd rodzą się mity, że papieros elektroniczny i zdrowie - wrogowie.

W rzeczywistości skład e-płynu (właśnie jego obwiniają we wszystkich kłopotach) zawiera produkty, które każdy palaczem, i i vaper, i dziecko, i słonik używają na co dzień: glikol propylenowy, glicerynę i środki aromatyzujące. Wszystkie składniki zawarte w różnych produktach spożywczych i mogą być szkodliwe dla zdrowia, w przypadku jeśli wypić za jednym razem kilka litrów.

Jedynym naprawdę szkodliwym składnikiem — jest nikotyna. Właściwie jest to trucizna, która może spowodować uszkodzenie zdrowia elektronicznym papierosem jeszcze bardziej niż zwyklym. Sprawa w tym, że nikotyna przy vapowaniu znacznie szybciej przedostaje się do organizmu i w dawkach większych niż podczas palenia. Dla porównania, zatrucie nikotyną, można otrzymać od 2 ml płynu z 6 mg nikotyny lub 50 papierosów wypalanych pod rząd. Drugie nie jest łatwe do wykonania, a pierwsze - łatwo!

Objawy zatrucia to: nudności, drżenie, pocenie się, zawroty głowy, migrena, zmiany w wielkości źrenicy. W tym przypadku, trzeba natychmiast przerwać dostarczanie nikotyny. Jeśli stan nie poprawi się - zasięgnąć porady lekarza.

Elektroniczny papieros a zdrowie i dalej pozostaną przez dłuższy czas powodem do gorących dyskusji. W rzeczywistości trzeba we wszystkim mieć umiar, starannie wybierać płyny do papierosów elektronicznych i być sceptycznym wobec wszelkich informacji otrzymanych na temat vapingu. Ufaj, ale sprawdzaj! Vapuj z przyjemnością, ale z umiarem.