Papierosy elektroniczne a zdrowie. Co mówią naukowcy?

2016.12.21

Jeśli elektroniczny papieros a zdrowie - dwa bardzo ważne dla Ciebie tematy, to interesować nimi można na dwa sposoby: w nieskończoność prowadzić puste rozmowy na temat wpływu e-papierosów na zdrowie, a można czytacz co piszą naukowcy z rożnych krajów na ten temat i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Informacji na temat papierosów elektronicznych a zdrowia bez liku — łatwo się pogubić w nich. Przy tym naukowcy z różnych krajów otrzymują czasami sprzeczne wyniki. Analizując materiał i filtrując fakty i mity, zdecydowaliśmy się na uporządkowanie informacji według regionów i opowiedzieć, których z tych poglądów trzymają się naukowcy w danym kraju.

USA prowadzi w liczbie prowadzonych badań odnośnie elektronicznego papierosa a wpływu na zdrowie. Przy tym, amerykanie nie mogą dojść do porozumienia. Naukowcy z Poludniowo - Kalifornijskiego Uniwersytetu ujawnili związek pomiędzy vapingiem i pojawieniem się objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli, podczas gdy profesorowi medycyny wydziału Bostonskiego Uniwersytetu, dr.Michaelowi Siegelowi, wydawało się to wątpliwe.

Naukowcy z Uniwersytetu w San Francisco wybrali inny temat dla badań i doszedli do wniosku, że byli palaczy, którzy zaczęli vapować, po pewnym czasie wrócili do papierosów. Procent całkowitego powstrzymania się wyniósł 2%.

W Anglii solidarni z kolegami z San Francisco. Ich Ministerstwo Zdrowia ostrzega: elektroniczne papierosy nie przyczyniają się do rzucenia zwykłych, a tylko utrwalają psychologiczne uzależnienie palaczy.

W Korei socjologdzy przeprowadzili badanie opinii publicznej wśród 70 tys. osób, w wyniku którego okazało się, że 80% palą i vapują jednocześnie.

Papierosy elektroniczne a zdrowie — kamień węgielny również dla naukowców z Japonii. Okazało się, że par z takich urządzeń składa się z dwóch rodzajów aldehydów. Oznacza to, że elektroniczne papierosy są rakotwórcze i mogą być przyczyną nowotworów.

Naukowcy z Azji doszli do zupełnie nieoczekiwanych wniosków: jeśli kobieta w ciąży vapuje, to ryzykuje utracić płód właśnie płci męskiej.

W końcu okazuje się, że elektroniczne papierosy a zdrowie - nie są najlepszymi przyjaciółmi. W każdym razie, zdrowie człowieka — jego prywatna sprawa. A naukowcy wciąż nie może dojść do konkretnych wniosków. I w każdej sytuacji - zawsze są dwie strony medalu i po jednej z nich vapowanie jest na pewno korzystne.