Kto wygra? Elektroniczny papieros, kalian a zdrowie

2016.12.26

Światowa siec jest pełna artykułów o kalianie a zdrowiu, w którym jest on porównywany z papierosami. Jednak znacznie mniej przeprowadzono paraleli pomiędzy papierosami elektronicznym a kalianem, i stopniem wpływu na zdrowie. Zróbmy lekcje edukacyjną na ten temat, porównując palenie kalianu z elektronicznym papierosem.

Kalian (czyli szisza), - urządzenie do palenia, w którym dym tytoniowy schładza się i filtruje przesączając się przez wodę. Brzmi dobrze i bezpiecznie, ale czy tak to jest? Palenie sziszy wpływa na zdrowie nie mniej niż papierosy. Sprawa w tym że ilość wdychanego dymu podczas palenia sziszy jest większa, w wyniku czego osoba wdycha zbyt dużo tlenku węgla. Chyba nie trzeba wspominać o jego wpływie na organizm?

Dr Alan Shihadeh ekspert naukowy SOZ i członek Centrum badań wyrobów tytoniowych Uniwersytetu Wspólnoty Virginii mówi o tym, że 40 minutowa sesja palenia sziszy może być porównywalna z paczką papierosów wypalonych na raz. W sziszy za rachunek czyszczenia oraz chłodzenia tytoniu w organizm wchłania się o wiele mniej szkodliwych produktów spalania, ale stężenie nikotyny jest prawie dwa razy większe, dlatego może nastąpić zatrucie się nikotyną. Ponadto nadużycie sziszy może uzależnić.

Teraz porozmawiajmy o tym, jak elektroniczny papieros wpływa na zdrowie, w porównaniu z sziszą.

W elektronicznym papierosie nie ma tytoniu, tak że wszystkie negatywne konsekwencje związane z nim - wykreślamy. Teraz już nie ma znaczenia temperatura dymu na wyjściu – tutaj po prostu nie ma dymu. Papieros wytwarza parę i jest to jej główną zaletą.

Jednak nigdzie nie znika minus, związany z zatruciem nikotyną. Nasycenie organizmu nikotyną w przypadku korzystania z elektronicznego papierosa następuje tak samo szybko jak podczas palenia sziszy. Ten problem może zostać rozwiązany, jeżeli zacząć używać płyny do elektronicznego papierosa bez nikotyny - zerówki. Szisza takiej możliwości nie przewiduje.

Ale szisza istnieje już ponad dwieście lat. Jest znacznie lepiej zbadana niż e-papieros - "nastolatek". Istnieje Szisza tutaj wygrywa.

Należy również wspomnieć o łatwości stosowania obu urządzeń. Szisze do kieszeni płaszcza nie włożysz. Ale żeby być uczciwym do końca, powiemy, że szisza i elektroniczny papieros wymagają dłuższej obsługi: w sziszy to napełnianie tytoniem i mycie po długiej sesji, w elektronicznym papierosie – uzwojenie spirali , ładowanie pojemnika i stała konserwacja części urządzenia.

W końcu, mamy 3: 1 na korzyść elektronicznego papierosa, szczególnie pod względem ich wpływu na zdrowie. Nie, nie namawiamy was, zrzec się sziszy i nie nalegamy na zakupie elektronicznych papierosów. Zalecamy aby robić wszystko z głową. Przyjemnej pary!